Täitub 100 aastat maareformi algusest

1. oktoobril toimub Eesti Vabariigi maareformi 100. aastapäeva tähistamine Uhtnas. Tseremoonia algab kell 9.00 Uhtnas asuva maareformi mälestuskivi juures ja jätkub Uhtna Põhikoolis. Osalevad riigihalduse minister Jaak Aab, maareformiga seotud inimesed, Lääne-Virumaa valdade ja linnade esindajad.

1919. aasta oktoobris vastuvõetud Maaseadusega sundvõõrandati Eestis 1065 mõisa (ligi 2 miljonit hektarit) ja sellele maale loodi ca 56 000 uut talu. 100 aastat tagasi puudutas see temaatika olulist osa Eesti elanikkonnast. Maareformi elluviimine oli kiire – 1922. aasta kevadeks oli väikekohtadeks tükeldatud ja maasaajatele välja antud juba üle kahe kolmandiku võõrandatud põllumajanduslikust maast.

Kohalikku talude saamist tähistab lisaks Uhtna kivile Kohala külas asuv maareformi tamm. Kui kohalikud talumehed tähistasid talude saamise 10. aastapäeva, andis härra Peeter Plaado tammeistiku, mis istutati teede ristumiskohta Kohala mõisa poole suunduva allee algusesse. See asub umbes 2 km kaugusel Uhtna mälestuskivist.