« Tagasi

Pilootprojektiga pakutakse lapsevanematele tasuta perelepitusteenust

2021. aasta septembrist alustas Sotsiaalkindlustusamet riikliku perelepitusteenuse pilootprojektiga, mille raames on lapsevanematel võimalus saada tasuta perelepitusteenust. Pilootprojekti eesmärk on parandada teadlikkust perelepitusteenusest ja ka ettevalmistuda riikliku perelepitussüsteemi jõustumiseks. Perelepitusteenust osutavad superviseeritavad perelepitajad, kes on lõpetamas väljaõpet riiklikul perelepituse aluskoolitusel. Lääne-Virumaalt on pilootprojektiga liitunud hetkel kaks kohalikku omavalitsust.

Maia Kärdla on üks väljaõppes osalevatest superviseeritavatest perelepitajatest ning pakub perelepitusteenust.
Maia osutab praktika raames perelepitusteenust eelistatult Lääne-Virumaal, kuid vajadusel ka Ida-Virumaal, Järvamaal ja Jõgevamaal.

Lähisuhte purunemine toob esile keerulised emotsioonid ning on mõistetav, et esile kerkivad raskused omavahelises suhtluses. See kõik on ületatav, ise seda soovides!

Perelepitaja ei lepita vanemaid, vaid aitab läbi mõelda tulevikuplaanid. Perelepitaja on neutraalne osapool perelepitusprotsessis. Eesmärk on jõuda vanematevaheliste kokkulepeteni, mis pakuvad lapsele turvatunnet ja lapse arengut toetavat suhet mõlema vanemaga. Fookuses on alati lapse heaolu!

Maia varasem pikaajaline töökogemus sotsiaalpedagoogina hariduslike erivajadustega laste koolis, praegune töö eripedagoogina rehabilitatsiooniasutuses, "Imeliste aastate" vanemlusprogrammi läbiviimine ning varasemad õpikogemused annavad kogemusterohke pagasi inimeste toetamisel ning mõistmisel.
Maia peres kasvab kolm tütart, kes õpetavad talle igapäevaselt vanemaks olemise kunsti. Jah, see on midagi, mida saab õppida terve elu. Maia tõdeb, et toimiv suhe lapsevanemate vahel ning emotsionaalne side oma lastega on abiks keerulisematel hetkedel.

Maiaga saab ühendust nii e-posti teel Maia.kardla@mail.ee, Messengeri teel Maia Kärdla või telefonilt 58127881.

Mis on perelepitus?

Perelepitus on mõeldud lahku läinud või lahkuminevatele lapsevanematele. Kui vanemad lähevad lahku, lõpeb nende paarisuhe – vanemlussuhe aga jätkub, sest laps vajab endiselt mõlema vanema tuge. Lahutuse käigus või selle järgselt muutub laste ja perede elukorraldus suuresti. Näiteks lapse alaline elukoht, lasteaed või kool, lapsega suhtlemine, reisidel käimine, lapsega seotud kulude jagamine, elatisraha küsimused vms on teemad, milles kokkuleppele jõudmine võib olla keerukas või sootuks nii pingeline, et see hakkab kahjustama laste arengut ja elu. Sellisel juhul on lapsevanematele toeks perelepitaja, kelle juhendamisel ja suunamisel on lapsevanematel võimalik saavutada lisaks kokkuleppele oskus suhelda lapsevanematena lapsi kahjustamata ka edaspidi.

Perelepitusteenus on lapsevanematele tasuta.

Allpool infolehed lahkumineku ja perelepituse teemadel, mille on koostanud Sotsiaalkindlustusameti perelepitusteenuse meeskonnad.

Rohkem infot pilootprojekti kohta: perelepitus@sotsiaalkindlustusamet.ee
Lisaks Facebookis: Riiklik perelepitusteenus

Täiendav info Maia Kärdla kohta on leitav:
https://www.facebook.com/riiklikperelepitusteenus/photos/a.119336176905793/303074605198615

 

Pilootprojekti teostatakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste 2014-2021 programmi „Local Development and Poverty Reduction" projekti „Riiklik perelepitussüsteemi loomine" raames.