Jäätmete liigiti kogumine on lihtne

24.07.23

Lühivideo „Biojäätmete liigiti kogumisel on pointi" (eestikeelne)
Lühivideo „Biojäätmete liigiti kogumisel on pointi" (venekeelne

Õppevideo „Biojäätmed - juhised koduseks kompostimiseks" (eestikeelne)
Õppevideo „Biojäätmed - juhised koduseks kompostimiseks" (venekeelne)

Tutvu infoga ka Keskkonnaministeeriumi veebis.

 Siit saad alla laadida korterelamu jäätmete liigiti kogumise voldiku ning infoks pakendi ja muude jäätmete kogumise voldiku.

Nõuded Rakvere vallas

Iga hoonestatud kinnistu peab olema varustatud segaolmejäätmete kogumismahutiga. Segaolmejäätmete mahutisse on keelatud panna taaskasutatavaid jäätmeid, mille liigiti kogumine on korraldatud vastavalt Rakvere valla jäätmehoolduseeskirja nõuetele.

Jäätmeid ei ole lubatud jätta kogumismahuti lähedusse.

Alates 1. augustist 2023 tuleb kortermajas biolagunevad toidu- ja köögijäätmed ning üle 10 korteriga kortermajades paber ja kartong koguda liigiti eraldi kogumiskonteineritesse.

Selleks on vajalik paigaldada konteinerid (võib ühiselt mitme maja peale):

  • olmejäätmete konteiner
  • biolagunevate jäätmete konteiner
  • papi ja paberi konteiner (vanapaber)
  • pakendikonteiner (ei ole kohustuslik)

Pakendikonteineri soetus on vabatahtlik, seda saab tellida taaskasutusorganisatsioonidelt. Avalikud pakendikonteinerid, kuhu igaüks võib enda kogutud puhtaid pakendeid tasuta viia, asuvad valla eri paigus. Vaata asukohti siit.

Siit leiad näpunäiteid, kuidas kortermajas jäätmeid sortida

Kuhu viia kasutatud ja katki läinud asjad

29.07.21

Miks on korduvkasutus ja ringlussevõtt oluline? Peamine põhjus seisneb ikkagi selles, et propageerida ja toetada ringmajandusel põhinevaid eesmärke, visiooni ja lahendusi. Praegu on meie aja majandus suunatud lineaarsele põhimõttele, mis tähendab tootmist-kasutamist-kõrvaldamist, aga see ei ole jätkusuutlik nii keskkonnale, ühiskonnale ega majandusele. Seepärast on oluline tunnustada neid organisatsioone, mis toetavad korduv- ja taaskasutamist ja ettevõtmisi, mis tegelevad ringmajanduse vajalikkuse teavitustööde tegemisega.

Oma vanast või katkisest esemest lahti saamisel on võimalusi tegelikult väga palju. Tahad  keskkonnale või hoopis oma kaasmaalasele head teha ja olla osa ringmajandusel põhineval mõttemaailmal? Vii oma korralik asi, millel Sina enam otstarvet ei näe, on lihtsalt seisma jäänud või katki läinud, abivajajale või lase hoopis sama asi ära parandada, seda veelgi soodsamalt kui uus asi osta! Meil on siin samas, Lääne-Virumaal, väga palju abivajajaid ning ägedaid taaskasutusorganisatsioone, kes hea meelega võtaksid Sinu korralikud esemed vastu ja seda ikka selle pärast, et vanale asjale uus hing sisse anda.

 

Kuhu viia elektroonikaseadmed parandamiseks? Arvutite remont: ITShop PT Mikro OÜ (Rakvere), Tarbeelektroonika parandus: Telex Av OÜ (Jõhvi)

Kuhu viia elektroonikajäätmed kõrvaldamiseks ja vana kodutehnika? Lääne-Viru Jäätmekeskus (Vinni vald); kogumispunkt (olmeelektroonika): Silla 6, Uhtna alevik,  (korrusmaja parklas) – avatud ettehelistamisel tel 3250 533; väikseid elektroonikaseadmeid (küljepikkus kuni 25 cm) peavad kõik enam kui 400 m² suurused poed, kes müüvad mistahes elektroonikaseadmeid, tasuta vastu võtma isegi siis, kui uut asemele ei osteta (K-Rauta, Bauhof, Euronics, Kodumasinad, Maksimarket, Expert)

Kuhu viia patareid ja akud? Coop poed (Konsum, AjaO, Maksimarket), Rimi, Prisma, Comarket, Euronics, K-Rauta

Kuhu viia vanarehvid? Kuusakoski AS, jäätmejaamades võetakse elanikelt korraga tasuta vastu kuni 8 velgedeta sõiduauto rehvi aastas.

Kuhu viia lasteriideid, mänguasju, kõlbulikke käsitöö materjale? MTÜ Maria ja lapsed (Rakvere linn), Vinni Perekodu (Vinni vald), Noortekeskused (käsitöö materjalid)

Kuhu viia korralike kodusisustust (raamatud, lillepotid, riided, diivanid, kapid jms)? MTÜ Sõbralt Sõbrale (Kroonikeskus, Rakvere), Uuskasutuskeskus (Kroonikeskus, Rakvere)

Kuhu viia mööbel reustareerimiseks/paranduseks? Sofaservice OÜ (pehmemööbel ja sisustusesemed), Teostus OÜ (mööbli remont)

 

Toimetaja: JANNE LAINJÄRV