Bussitransport
Kõikide Lääne-Viru maakonna bussiliinide info on leitav ühistranspordi riiklikus infosüsteemis: web.peatus.ee .
Sobiva liini leiab valides: MAAKONNALIINID -> LÄÄNE-VIRUMAA. Klikates valitud liini juures nupule KOONDPLAAN avaneb täpne sõiduplaan peatuste kaupa.
Alates 01.07.2018 on maakondlik ühistransport kuni 19-aastastele lastele ja noortele tasuta, mis tähendab et kuni 19-aastased õpilased saavad Lääne-Viru maakonnaliinidel 0-piletiga ehk teisisõnu tasuta sõita. Selleks peab õpilane ostma ühiskaardi ja selle internetis isikustama: https://pilet.ee/viipe/uhiskaart/persod/perso . Bussi sisenedes tuleb sõit bussijuhi juures valideerida ehk "piiksutada".
Rakvere linnaliinide ajagraafik.
Kuidas valla õpilane kooli saab sõita?
Valla õpilastranspordi korraldust ja sõidukulude hüvitamist puudutav info on leitav: https://www.rakverevald.ee/opilastransport
Miks peab bussis kaarti piiksutama?
Liinibussis on sõitjatel kohustuslik omada sõiduõigust tõendavat dokumenti. Bussi sisenendes tuleb registreerida sõit ning bussijuht väljastab seejärel pileti. Tasuta sõidu õiguse korral tuleb samuti sõit registreerida ja sel juhul väljastatakse 0-pilet.
Miks on vaja kaarti „piiksutada"?
- Iga sõitja peab omama sõiduõigust – ilma „piiksutamata" ei ole Sul sõiduõigust ja ilma sõiduõiguseta ei tohi bussijuht Sind bussi lubada;
- Saadud andmete alusel planeeritakse liinide marsruudid ja koostatakse sõiduplaanid – meie saame teada kus inimesed soovivad peale tulla ja kuhu nad sõita tahavad ning millal nad seda kõige enam soovivad, sellest lähtuvalt koostatakse sõiduplaanid;
- Määratakse sõidukite mahutavus liinil/reisil – Iga „piiks" tähendab ühte inimest, „piiksud" kokku lugedes saame teada kui suuri busse on meil vaja, et kõik sõitjad mugavalt ära mahuksid;
- soodustuse andja (näiteks vald) maksab soodustust saavate õpilaste sõidukulu vanemate eest ise, selleks on aga vaja näha kes reaalselt sõiduõigust kasutavad. Kui sa ei „piiksuta" võib vald statistika alusel järeldada, et sulle ei ole sõiduõigust vaja ja edaspidi tuleb ise piletit ostma hakata;
- kui sõitja ei „piiksuta", siis programm, mis kassas inimesi loeb, ei saa teada, et bussis on inimene, kes soovib selle bussiga sõita. Kui neid inimesi on palju, siis jääb meile mulje justkui sõidaks tühi buss ja me võtame selle bussi käigust ära.
Mis annab sõiduõiguse Lääne-Virumaa liinidel?
• Sularaha eest pileti ostmise kohustus või e-toodetega sõiduõiguse registreerimise kohustus on inimestel vanuses 20-62 (kaasa arvatud) eluaastat. Sularaha eest pileti ostmise võimalus on ainult bussijuhilt.
• Tooted, mis tuleb eelnevalt soetada ja selleks on vajalik ühiskaart. Toodete ostukeskkond www.pilet.ee
• E-rahaga üksikpilet. Raha on laetud ühiskaardile ja bussijuhi juures piletit ostes võetakse vastav summa kaardilt maha.
• Põhja-Eesti ühispiletid (Elron, Tallinna ühistransport ja maakonna bussid). Toode on laetud ühiskaardile ja annab sõita kõikidel maakonna ja Tallinna bussiliinidel ning Elron rongides vastaval perioodil.
• 0-eurone piletihind ehk niinimetatud tasuta sõit on avalikel liinidel sõitjatel, kes on vanuses 0-19 ja vanematel kui 63. Kuid ka nemad peavad sõidukisse sisenedes registreerima oma sõiduõiguse, kas isikustatud ühiskaardiga või õpilaspiletiga.
Muudel soodustingimustel ühistransporditeenuse kasutajad peavad esitama bussijuhile oma soodustust tõendava dokumendid või kandma soodustuse isikustatud ühiskaardile.
Soodustuse saaja:
• keskmise ja raske puudega ning osalise töövõimega ja puuduva töövõimega isik, töövõimetuspensionär ning raske liikumispuudega ja sügava puudega isiku saatja
• sõjapõgenikele väljastavad omavalitsused sõiduõigust tõendava dokumendi, ühiskaardi